XX DZIEŃ PAPIESKI „TOTUS TUUS” – choć nie w górach

Drodzy Przewodnicy Turystyczni, Piloci Wycieczek, Goprowcy, Leśnicy, Miłośnicy Gór, Turyści…

 

W niedzielę 11 października 2020 r. przeżywać będziemy XX Dzień Papieski pod hasłem „TOTUS TUUS” – „CAŁY TWÓJ”.

Chcielibyśmy spotkać się jak co roku na szlaku, by dziękować Bogu za kończący się sezon turystyczny. Sytuacja jest nietypowa, ale dzięki komunikacji elektronicznej kontaktu nie tracimy.

W ostatnią niedzielę 4 października we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, patrona przyrody, a także ekologów, co 29 listopada 1979 r. ogłosił św. Jan Paweł II: „Świętego Franciszka z Asyżu słusznie zalicza się między tych świętych i słynnych mężów, którzy odnosili się do przyrody jako do cudownego daru udzielonego przez Boga rodzajowi ludzkiemu (…)”, w kościołach odczytywany był List Konferencji Episkopatu Polski zapowiadający Dzień Papieski.

W Liście KEP mowa jest, że: Orędownictwo i opieka Maryi były szczególnie widoczne w życiu i posługiwaniu św. Jana Pawła II. Świadectwem tego jest myśl skierowana do młodzieży w Rzymie w 2003 roku: „Mocą tych słów [TOTUS TUUS] mogłem przejść przez doświadczenie strasznej wojny, straszliwą okupację nazistowską, a później także przez inne trudne powojenne doświadczenia”.

Pragniemy naśladować Chrystusa, naśladować Maryję, drogę tą wskazuje św. Ludwik Maria Grignion de Montfort w „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, w którym swe źródło mają rozważane przez nas słowa „TOTUS TUUS”, pisze: „Nasza doskonałość polega na tym, by upodobnić się do Jezusa Chrystusa. A ponieważ ze wszystkich ludzi Najświętsza Maryja Panna najbardziej podobna jest do Pana Jezusa, stąd wynika, że spośród wszystkich innych nabożeństw, nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny duszę naszą najbardziej jednoczy z Panem Jezusem i sprawia, że staje się Jemu najbardziej podobna”. (List KEP)

Zauważając wielorakie kryzysy i zagrożenia kierujemy nasze oczy ku Maryi – Jasnogórskiej Pani, Matce Bożej Nieustającej Pomocy, Matce Bożej Kalwaryjskiej – z Kalwarii Pacławskiej, Matce Bożej Pocieszenia z Sanoka, Matce Pięknej Miłości z Polańczyka, Matce Bożej Bieszczadzkiej z Jasienia i z innych Sanktuariów Maryjnych Archidiecezji Przemyskiej.  

Ufając Opatrzności Bożej i zawierzając się Matce Najświętszej Maryi wołamy TOTUS TUUS i chcemy ze św. Janem Pawłem II powtarzać modlitwę podczas Apelu Jasnogórskiego, Jasna Góra, 18 czerwca 1983 r. (fragmenty):

O Matko i Pani Jasnogórska, pragnę – w zjednoczeniu ze wszystkimi – zawierzyć Tobie jeszcze raz mój naród. Jestem jego synem, noszę w sobie całe dziedzictwo jego kultury, jego historii, dziedzictwo zwycięstw […] – ale także dziedzictwo klęsk. Noszę w sobie świadomość jego zaniedbań, grzechów i win, ale także świadomość dziejowych krzywd, jakich doznawał, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwu stuleci.

Jestem synem tego narodu – i dlatego odczuwam głęboko wszystkie jego szlachetne dążenia, pragnienie życia w prawdzie, wolności, sprawiedliwości, solidarności społecznej – pragnienie życia swym własnym życiem. Przecież po tysiącu lat dziejowych doświadczeń ten naród ma swoje własne życie, swą kulturę, swe społeczne tradycje, swoją duchową tożsamość. […]

Na koniec, o Matko Jasnogórska, przybyłem tutaj, aby Ci jeszcze raz powiedzieć TotusTuus: Jestem, o Matko, cały Twój i wszystko moje jest Twoim!

Wszystko moje: a więc także – moja Ojczyzna, mój naród.

O Matko! Zostałem powołany do posługi Kościołowi powszechnemu na rzymskiej stolicy świętego Piotra. Z myślą o tej uniwersalnej, powszechnej posłudze powtarzam wciąż: Totus Tuus. Pragnę być sługą wszystkich! Równocześnie jestem synem tej ziemi i tego narodu. To jest mój naród. To jest moja Ojczyzna.

Matko! Wszystko moje jest Twoim!

Matko! Wszystko moje jest Twoim!

Cóż Ci mogę więcej powiedzieć. Jak inaczej jeszcze zawierzyć tę ziemię, tych ludzi, to dziedzictwo.

Zawierzam tak, jak umiem.

Ty jesteś Matką. Ty zrozumiesz i przyjmiesz.

Jeszcze jedno. W dniu 13 maja minęło dwa lata od tego popołudnia, kiedy ocaliłaś mi życie. Było to na placu Świętego Piotra. Tam, w czasie audiencji generalnej, został wymierzony do mnie strzał, który miał mnie pozbawić życia.

Zeszłego roku w dniu 13 maja byłem w Fatimie, aby dziękować i zawierzać.

Dziś pragnę tu, na Jasnej Górze, pozostawić jako wotum widomy znak tego wydarzenia, przestrzelony pas sutanny.

Wielki Twój czciciel, kardynał August Hlond, prymas Polski, na łożu śmierci wypowiedział te słowa: „Zwycięstwo – gdy przyjdzie – przyjdzie przez Maryję”.

Totus Tuus.

I więcej już nic nie dodam.

Odśpiewajmy teraz słowa Apelu Jasnogórskiego, a potem proszę was, abyście w skupieniu rozeszli się do domu, rozważając słowa Apelu Jasnogórskiego. Ufam, że nikt nie zakłóci waszego skupienia.

Wobec trudnej sytuacji, nasilającej się pandemii, nie możemy nauki św. Jana Pawła II rozważać w terenie, ale sięgnijmy wspomnieniami do pielgrzymek św. Jana Pawła II, do wygłoszonych homilii, rozważań, encyklik, listów apostolskich, orędź okolicznościowych, także na światowy dzień turystyki…

Zachęcam wszystkich do dzielenia się myślami związanymi ze świętym Janem Pawłem II, które będą nam towarzyszyły w najbliższych dniach. Swoje refleksje można przesyłać na e-mail Duszpasterstwa Turystycznego Archidiecezji Przemyskiej turystyka@przemyska.pl do 18 października 2020 r. ze zgodą na ich publikację na stronie internetowej Duszpasterstwa www.turystyka.przemyska.pl.

WIĘCEJ BYĆ NAD MIEĆ,

ETYKA NAD TECHNIKĄ,

MIŁOSIERDZIE NAD SPRAWIEDLIWOŚCIĄ,

OSOBA NAD RZECZĄ

z rozważań św. Jana Pawła II z Encykliki REDEMPTOR HOMINIS

 

z pamięcią w modlitwie

ks. Piotr Bartnik

Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej