List Ks. prof. Kazimierza Bełcha

SŁOWO WSTĘPNE

„Powołaniem człowieka jest «być w drodze» i w drodze spotykać Boga, zanim się do Niego dojdzie” (z listu św. Jana Pawła II do Wandy Półtawskiej, 10 maja 1979). Zaś w Orędziu na Światowy Dzień Turystyki w 2000 r. św. Jan Paweł II napisał: „Pragnę z całego serca, aby turystyka była zawsze sposobnością do owocnych spotkań: do spotkania z Bogiem, który w stworzeniu i dziełach ludzkich ukazuje nam swoją miłość i opatrzność; do spotkania z samym sobą, w postawie milczącej refleksji i wsłuchiwania się w głos własnego wnętrza; do spotkania z innymi, które pozwoli budować zgodne współistnienie między ludźmi i narodami”. Istotnie, turystyka otwiera szeroką przestrzeń dla realizacji wartości, i to nie tylko duchowych, ale także służących zdrowiu i fizycznej kondycji.
Jeszcze bardziej wartościowa jest turystyka religijna, łącząca w sobie, obok walorów wypoczynkowo-krajoznawczych, także niektóre praktyki religijne. Do takiej formy wypraw turystycznych zachęca nas św. Jan Paweł II. W Orędziu na Światowy Dzień Turystyki w 2001 r. napisał: „Chrześcijanie – organizatorzy turystyki i turyści – niech starają się zawsze przenikać tę dziedzinę duchem ewangelicznym. Niech będą świadkami pokoju i niosą pogodę ducha tym, których spotykają. Proszę Boga, aby ta bardzo istotna dziedzina ludzkiej aktywności była zawsze przeniknięta wartościami chrześcijańskimi i stała się narzędziem ewangelizacji”.
Mając na uwadze te wielorakie wartości turystycznych wędrówek czy wyjazdów, wyrażam radość z założenia internetowej strony dla turystyki. Pozwoli ona na szerszy przepływ informacji o ruchu turystycznym w archidiecezji przemyskiej, a w przyszłości może jeszcze szerzej – na całym Podkarpaciu. Strona internetowa będzie także środkiem formacji turystów i tych środowisk społecznych, które turystów przyjmują. Dlatego znajdą się na niej Wskazania dla duszpasterstwa turystycznego, przygotowane przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, a w przyszłości także inne dokumenty i opracowania dotyczące turystyki. Na Stronie pojawią się również w stosownym czasie gotowe teksty Drogi Krzyżowej czy innych nabożeństw praktykowanych w ramach turystyki religijnej i pielgrzymek.
Utworzenie strony internetowej dla turystyki jest celną inicjatywą (strzałem w dziesiątkę!) księdza Piotra Bartnika, znakomitego przewodnika turystycznego po Bieszczadach i niezmordowanego duszpasterza bieszczadzkich turystów. Internetowa strona odkryje tę, zaszytą w kniejach, dobroczynną jego działalność oraz umożliwi szerszym kręgom miłośników bieszczadzkiej turystyki włączanie się w organizowane przezeń wyprawy.
Internetowa strona jest otwarta dla wszystkich turystów, którzy nie powinni być tylko biernymi odbiorcami zamieszczanych na niej treści, ale są proszeni o aktywne jej rozwijanie przez dołączanie zdjęć czy krótkich opisów z odbytych już turystycznych wypraw, a także podawanie swoich uwag i propozycji, zwłaszcza dotyczących czasu, miejsca i charakteru przyszłych wędrówek i wyjazdów.
Kończąc, wyrażam życzenie, aby ta internetowa strona dobrze służyła rozwojowi prawidłowej, tj. zgodnej chrześcijańską moralnością, turystyki, a księdzu Piotrowi, archidiecezjalnemu duszpasterzowi, życzę Bożego błogosławieństwa na wszystkich ścieżkach jego posługiwania.

Przemyśl, 29.01.2019

Ks. Kazimierz Bełch