ZAKOŃCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO 13 PAŹDZIERNIKA 2024 Msza Święta o godz. 7:30 w kościele św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach
Po Mszy Świętej wyjście na 13-kilometrową ścieżkę historyczno-przyrodniczą Ekomuzeum „Trzy Kultury”, na której dostępne są neogotycki kościół św. Stanisława Biskupa, miejsce gdzie kręcono zdjęcia do filmu „Pan Wołodyjowski” kirkut, ruiny synagogi, starą szkołę żydowską, cerkwisko i cmentarz greckokatolicki, chyże stare chaty – bojkowskie.
Osoby wybierające się na tę wyprawę powinny wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu. Trzeba też zabrać ze sobą wyżywienie i gorące napoje. Każdy uczestnik bierze udział w wyprawie na własną odpowiedzialność. W przypadku złych warunków atmosferycznych lub innych przyczyn trasa może ulec zmianie.
Zapraszamy na Poświęcenie Tablicy upamiętniającej śp. Ks. Franciszka Rząsę
Serdecznie zapraszamy księży, członków, sympatyków oraz przyjaciół RAM na uroczyste odsłonięcie i poświęcenie TABLICY PAMIĄTKOWEJ upamiętniającej osobę śp. Ks. Franciszka Rząsę, 26 lipca 2024 r. przy Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. św. Jana Pawła II w Ustrzykach Górnych.
Uroczystość będzie połączona z obchodami odpustu parafialnego Parafii pw. św. Anny w Ustrzykach Górnych.
Szczegółowy program spotkania znajduje się na poniższej grafice.
Osoby dołączające do grupy PTTK Oddział Ziemia Sanocka – ubezpieczają się we własnym zakresie / idą na własną odpowiedzialność. Początek Rajdu przy górnym końcu Bereżnicy Wyżnej przy wiacie.
Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej zaprasza w środę 1 maja – nabożeństwo DROGI ŚWIATŁA – spotkanie w Bukowcu nad Solinką na Otoczarni o godz. 9:00, rozważania na trasie na cerkwisko w Studennem.
W razie złej pogody – nabożeństwo przesunięte na czwartek 2 maja.
Droga światła, łac. Via Lucis – jest nabożeństwem wywodzącym się z Włoch, ma korzenie w Zgromadzeniu Księży Salezjanów. Natchnieniem do rozważań Drogi Światła są freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie prezentujące Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). Pierwsze nabożeństwa były odprawiane już 1988 roku
Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.
Celem tego nabożeństwa jest podkreślenie faktu że Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan wydarzeniem najistotniejszym w przeżywaniu wiary. Św. Paweł mówi: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara” (1 Kor 15,14).
Stacje drogi światła oparte są na wydarzeniach opisanych w Ewangeliach.
Stacja I – Jezus powstaje z martwych
Stacja II – Apostołowie przybywają do pustego grobu
Stacja III – Zmartwychwstały Pan objawia się Marii Magdalenie
Stacja IV – Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom na drodze do Emaus
Stacja V – Zmartwychwstały Pan objawia się uczniom przy łamaniu chleba
Stacja VI – Zmartwychwstały Pan ukazuje się apostołom
Stacja VII – Zmartwychwstały Pan przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów
Stacja VIII – Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza
Stacja IX – Zmartwychwstały Pan spotyka uczniów nad Jeziorem Galilejskim
Stacja X – Zmartwychwstały Pan przekazuje władzę pasterską Piotrowi
Stacja XI – Zmartwychwstały Pan daje uczniom nakaz misyjny
Stacja XII – Zmartwychwstały Pan wstępuje do Ojca
Stacja XIII – Uczniowie z Maryją oczekują w wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego
Stacja XIV – Zmartwychwstały Pan posyła uczniom obiecanego Ducha
Przy każdej stacji rozważa się odpowiedni fragment z Pisma Świętego oraz powtarza się jedną z poniższych form wezwania:
K.: Witaj, Jezu Chryste Zmartwychwstały. W.: Albowiem przez Swą Śmierć i Zmartwychwstanie odkupiłeś nas, Panie.
K.: Kłaniamy się Tobie, Chryste, i błogosławimy Ciebie. W.: Żeś przez Paschę Swoją świat odkupić raczył.
K.: Kłaniamy Ci się, Zmartwychwstały Chryste, i błogosławimy Ciebie. W.: Że przez śmierć i zmartwychwstanie swoje dałeś życie światu.
Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej zaprasza na rozpoczęcie sezonu turystycznego Mszą Świętą o godz. 9:30 w Przysłupiu.
Po Mszy Świętej przejazd do żółtego szlaku na Rabią Skałę, wyruszymy spod pensjonatu Grzechowisko.
Osoby wybierające się na Rabią Skałę powinny wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu. Na trasie mogą być jeszcze śnieg i miejscami oblodzenie albo błoto. Trzeba też zabrać ze sobą całodzienne wyżywienie i napoje. Każdy uczestnik bierze udział w wyprawie na własną odpowiedzialność.
z modlitwą Ks. Piotr Bartnik Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej
Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej serdecznie zaprasza do udziału w planowanych w nabożeństwach i spotkaniach:
Sobota 16 marca, godz. 13:00 – spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, u Franciszkanów w Sanoku – szkolenie do oprowadzania po obiektach sakralnych.
Szkolenie dla Oddziałów PTTK i Stowarzyszeń oddalonych od Sanoka może odbyć się w połączeniu z innym zabraniem, szkoleniem dla Przewodników. Termin do uzgodnienia telefonicznie z Ks. Piotrem Bartnikiem 666 672 744.
Sobota 23 marca, godz. 9:00 – DROGA KRZYŻOWA – spotkanie na cerkwisku w Wołosatem i wyjście na Przełęcz Bukowską.
Piątek 29 marca, godz. 9:00 – DROGA KRZYŻOWA w Wielki Piątek – spotkanie na parkingu OTOCZARNIA, w Bukowcu nad Solinką, przejście na cerkwisko w Studennem. (Dojazd / dojście od strony Bukowca: należy kierować się na Rajskie. Początek ścieżki znajduje się ok. 100 m za mostem na Solince w Bukowcu, po prawej stronie drogi. Będzie widoczny, oznakowany wjazd.)
Niedziela 14 kwietnia, godz. 8:00 – Rozpoczęcie sezonu turystycznego – Msza Święta w Górzance, wycieczka z Bereżnicy Wyżnej do Żernicy.
Niedziela 20 kwietnia, godz. 8:00 – Msza Święta w Górzance, wyjście z Wetliny na Rabią Skałę.
Osoby wybierające się na Drogę Krzyżową, rozpoczęcie sezonu turystycznego, Rabią Skałę powinny wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór oraz zabezpieczenie od wiatru i deszczu. Na trasie mogą być jeszcze śnieg i miejscami oblodzenie albo błoto. Trzeba też zabrać ze sobą całodzienne wyżywienie i napoje.
Każdy uczestnik bierze udział w wyjściu na szlak na własną odpowiedzialność.