SZLAK ŚW. JAKUBA, I ETAP NIEDZIELNEGO PIELGRZYMOWANIA – 11 KWIETNIA Korczowa/Medyka – Przemyśl

Początki różnych dobrych dzieł zawsze budzą zainteresowanie. Tutaj początkiem było założenie Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku w dniu 13 października 2013 r. Bractwo to już w dwa tygodnie później, 27 października, otwarło odcinek Podkarpackiej Drogi św. Jakuba: Medyka – Przemyśl, a następnie odbyła się inauguracyjna pielgrzymka z Medyki do Przemyśla. W Przemyślu, po sesji naukowej w Seminarium Duchownym, na rynku odsłonięto i poświęcono słup kilometrowy do Santiago de Compostela: 4031 km.

Wieś Korczowa pierwotnie należała do parafii pod wezwaniem św. Jakuba w Krakowcu. Gdy po Drugiej Wojnie Światowej wschodnie granice Polski przesunięto na zachód, Krakowiec znalazł się na terenie Związku Radzieckiego, obecnie Ukrainy, zaś wieś Korczowa, przynależąca do Polski, została dołączona do parafii Kalników, a od 1968 r. do nowo utworzonej parafii Młyny. W 1976 r. w Korczowej zaadaptowano budynek gospodarczy na kościół. Gdy, mimo represji ówczesnych władz wobec budowniczych, prace te ukończono, biskup Ignacy Tokarczuk w 1978 r. poświęcił ten kościół, nadając mu tytuł św. Jakuba Apostoła i erygował pod tym samym wezwaniem parafię w Korczowej. W ten sposób nawiązał do historycznej świątyni w Krakowcu, która, niestety, nie jest używana i niszczeje. W 2013 r. kościół w Korczowej został gruntownie przebudowany. W jego wnętrzu znajduje się obraz św. Jakuba Apostoła.

Szlak pielgrzymkowy z Korczowej do Przemyśla przebiega przez: Kalników – Stubno – Stubienko – kładkę na Sanie – Niziny – Walawę – Bolestraszyce – Buszkowice.  Na tym szlaku i w jego pobliżu spotykamy szereg interesujących obiektów z przeszłości. Największe jednak zainteresowanie wzbudzają Bolestraszyce. Można tam oglądać ruiny pancernego fortu XIII „San Rideau”, należącego do zewnętrznego pierścienia fortecznego Twierdzy Przemyśl. Drugim interesującym obiektem jest ogród botaniczny „Arboretum’, w którym znajduje się ponad 3800 rzadkich gatunków roślin.

Przejście odcinka z Korczowej do Przemyśla (40 km) należałoby podzielić na dwa dni. W pierwszy dzień można by przejść od kościoła w Korczowej do kładki na Sanie włącznie. Od tejże kładki prowadzi asfaltowa droga do stacji kolejowej w Nizinach (ok. 2 km). W drugim dniu przechodzimy wyznaczonym szlakiem od kładki do Przemyśla, zatrzymując się dłużej zwłaszcza przy interesujących obiektach w Bolestraszycach.

W Medyce Droga św. Jakuba rozpoczyna się na przejściu granicznym dla pieszych, skąd kieruje się ku kościołowi parafialnemu, w którym również są przechowywane i czczone relikwie św. Jakuba. Należałoby zjawić się na przejściu granicznym ok. godz. 7.00, aby zdążyć na Mszę św. w kościele parafialnym w Medyce, rozpoczynającą się o godz. 7.30. Od kościoła w Medyce Droga Jakubowa biegnie przez wieś, a po przekroczeniu głównej szosy łączącej Przemyśl z przejściem granicznym – wchodzi na Szlak Forteczny Zewnętrznego Pierścienia Twierdzy Przemyśl. Przechodzi obok fortu XV Borek i I Salis Soglio. Na terenie miasta Przemyśla Szlak Jakubowy prowadzi m.in. koło Zespołu Cmentarzy Wojennych Twierdzy Przemyśl, a następnie przez Kopiec Tatarski i obok Krzyża Zawierzenia Miasta Przemyśla Bożemu Miłosierdziu, po czym schodzi w dół do Rynku (22 km).

Odcinek z Medyki do Przemyśla okazał się niezbędny ze względu na istniejące w Medyce przejście graniczne dla pieszych (którego nie ma w Korczowej). Przejście piesze umożliwia przedłużenie szlaku na terytorium Ukrainy, dlatego odcinek ten przejął funkcję głównej trasy szlaku.                                                                                   

Ks. Kazimierz Bełch