Miesiąc maj w przyrodzie jawi się jako kobierzec wielobarwnych kwiatów. Toteż zawsze był z radością oczekiwany i przeżywany, o czym świadczą staropolskie przysłowia: „W maju jak w raju”; „Boże daj, Boże daj, aby wiecznie trwał nam maj” (Nowa Księga Przysłów Polskich, t. II).
Rozkwit życia w przyrodzie nie tylko zachwyca, ale czyni nas młodszymi. I pobudza do wyruszenia w drogę, by przeżyć wspaniałą przygodę spotkania z pięknem. Pomocą do rozczytania się w tym pięknie niech nam posłuży List św. Jana Pawła II do młodzieży całego świata. Papież w nim pisze m.in., „iż obcując z przyrodą przyjmujemy w siebie, w nasze ludzkie bytowanie, samą tajemnicę stworzenia, która odsłania się przed nami niesłychanym bogactwem i różnorodnością istnień widzialnych, a równocześnie wciąż zaprasza w stronę tego, co ukryte, co niewidzialne”. Następnie dodaje, że „przyroda jest dana człowiekowi również jako przedmiot podziwu i kontemplacji, jako wielkie zwierciadło świata. Odbija się w nim przymierze Stwórcy ze swoim stworzeniem, którego centrum od początku znajduje się w człowieku, stworzonym wprost na obraz swego Stwórcy”. Św. Jan Paweł II porównuje przyrodę do księgi, pisząc: „Dobrze jest człowiekowi czytać w tej księdze przedziwnej, jaką jest «księga przyrody» szeroko otwarta dla każdego”. W zakończeniu tej tematyki Papież wyraża swoje życzenie i zachętę: „życzę Wam, Młodym, aby wasze wzrastanie w latach i w mądrości dokonywało się przez obcowanie z przyrodą. Miejcie na to czas! Nie żałujcie go! Podejmijcie również trud i wysiłek, jaki to obcowanie niesie z sobą, zwłaszcza gdy pragniemy docierać do rejonów szczególnie eksponowanych [wysokogórskich]. Ten trud jest twórczy, stanowi on zarazem element zdrowego odpoczynku, który jest Wam potrzebny, na równi ze studiami i pracą” (nr 14).
Poczujmy się wszyscy, także osoby w wieku emerytalnym, adresatami tego pięknego listu naszego Wielkiego Rodaka. Wszak nasze wzrastanie w sferze duchowej nie kończy się z przejściem na emeryturę, ale trwa, a nawet intensyfikuje się w wieku podeszłym. Miejmy zatem czas na spotkania z przyrodą. One nie tylko pozwolą nam wypocząć, ale mogą także wielorako ubogacić.
Duszpasterstwo turystyczne zachęca do majowych wędrówek w świat przyrody. Warto je sobie organizować w małych, rodzinnych czy przyjacielskich kręgach. Duszpasterstwo proponuje również udział w większych grupach, odgórnie organizowanych przez różne instytucje. Między innymi zaleca pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba, mianowicie:
- w niedzielę 12 maja przejście drugiego etapu Podkarpackiej Drogi św. Jakuba z Przemyśla do Tuligłów. Etap ten rozpocznie się Mszą św. w przemyskiej archikatedrze o godz. 7.00.
- w dniach 18-19 maja dwa etapy na Małopolskiej Drodze św. Jakuba: z Krakowa do Ojcowa (18 V) i z Ojcowa do Olkusza (19 V). Zgłoszenia należy kierować na e-mail: przeworsk@gmail.pl albo telefonicznie pod nr: 727 591 466.
ks. Kazimierz Bełch