16 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia Bożego – VIA REGIA – etap 1

Medyka – Przemyśl

Warto pamiętać, że typowe pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba ma charakter indywidualny i odbywa się samotnie lub w kilkuosobowych grupkach; można je rozpoczynać i kończyć w dowolnym czasie i miejscu. Obok niego Bractwo św. Jakuba w Przeworsku organizuje w wybrane niedziele wspólne przejścia określonych odcinków trasy, zwane niedzielnym pielgrzymowaniem. Na Podkarpaciu zainicjowano je w 2012 roku. Od tej pory jest ono corocznie realizowane. Obejmuje się nim całą podkarpacką trasę św. Jakuba, od Medyki lub od Korczowej  – do Pilzna. Trasa ta jest podzielona na dziewięć dziennych etapów.

Ich przebieg w bieżącym, tj. 2023 roku, będzie następujący:

etap I – z Medyki do Przemyśla 16 kwietnia;

etap II – z Przemyśla do Tuligłów 14 maja;

etap III – z Tuligłów do Jarosławia 11czerwca;

etap IV – z Jarosławia do Przeworska 25 czerwca;

etap V – z Przeworska do Krzemienicy 23 lipca;

etap VI – z Krzemienicy do Rzeszowa 6 sierpnia;

etap VII – z Rzeszowa do Góry Ropczyckiej 27 sierpnia;

etap VIII – z Góry Ropczyckiej do Zawady 10 września,

etap IX – z Zawady do Pilzna 8 października.

Pielgrzymując Podkarpacką Drogą Jakubową, dołóżmy starań, aby stała się ona dla nas w wymiarze duchowym drogą najpiękniejszą, jednoczącą nas z Bogiem i pełną radosnych przeżyć. Piękno tej drogi rozjaśniają liczne na niej sanktuaria maryjne, w których możemy przeżyć spotkanie z Matką Jezusa i naszą duchową Matką. Obok sanktuariów znajdują się tam kapliczki i krzyże przydrożne, a także wiele zabytków naszych narodowych dziejów i kultury, które mogą nas duchowo ubogacić.   

Przed nami pierwszy etap niedzielnego pielgrzymowania. Rozpocznie się on Mszą św. w kościele parafialnym w Medyce, dnia 16 kwietnia, o godz. 7.30. W tymże kościele są przechowywane i czczone relikwie św. Jakuba Apostoła. Po ich uczczeniu pielgrzymi wyruszą w drogę.  Droga św. Jakuba w Medyce rozpoczyna się na przejściu granicznym, biegnie dalej przez wieś, a po przekroczeniu głównej szosy łączącej Przemyśl z przejściem granicznym – wchodzi na Szlak Forteczny zewnętrznego pierścienia Twierdzy Przemyśl. Przechodzi obok fortu XV Borek i fortu I Salis Soglio. Na terenie miasta Przemyśla szlak jakubowy prowadzi m.in. koło Zespołu Cmentarzy Wojennych Twierdzy Przemyśl, a następnie przez Kopiec Tatarski i wzgórze Zniesienie, gdzie znajdują się XIX-wieczne szańce i Fort XVI Zniesienie, należący do wewnętrznego pierścienia fortów, a także obok postawionego tam kilkanaście lat temu Krzyża Zawierzenia Miasta Bożemu Miłosierdziu. Dalej znajdują się urządzenia sportowo-rekreacyjne.

Ze Zniesienia Droga św. Jakuba schodzi w dół do ulicy Katedralnej, przy której wznosi się rzymskokatolicka bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela. Świątynia ta, budowana w latach 1460-1571, konsekrowana w 1743 r., jest sanktuarium maryjnym. Znajduje się w niej wykonana z alabastru, przy końcu XV wieku, cudowna figura Matki Bożej Jackowej z Dzieciątkiem, koronowana w 1766 roku. W katedrze znajdują się także relikwie św. Jana Pawła II, św. Józefa Sebastiana Pelczara i błogosławionego Jana Balickiego.

Szlak jakubowy prowadzi dalej do katedry obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, a  następnie przechodzi ul. Asnyka obok kościoła oo. Franciszkanów. Kościół ten jest również sanktuarium maryjnym. Znajduje się w nim cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, koronowany w 1777 roku. Od kościoła Franciszkanów szlak jakubowy wchodzi na Rynek Miejski, gdzie dołącza odcinek szlaku jakubowego z Korczowej.

Zbliżając się Drogą Jakubową do Przemyśla, warto uświadomić sobie, że to miasto jest stolicą dwóch diecezji: rzymskokatolickiej i grekokatolickiej. Dlatego tutaj są dwa kościoły katedralne, przy których rezydują biskupi odpowiednich obrządków.

ks. Kazimierz Bełch