55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (27 II – 5 III 2022)
pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”
Miesiąc: luty 2022
26 lutego – czuwanie o Błogosławieństwo Boże dla POLSKI i pokój na Ukrainie
21 lutego – Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego
Wszystkim P.T. Przewodnikom Turystycznym
z terenu Archidiecezji Przemyskiej
i tutaj świadczącym pielgrzymom i turystom
służbę i rozmaite posługi związane z misją przewodnicką
przesyłamy serdeczne życzenia:
Niech Chrystus – Droga, Prawda i Życie,
za przyczyną Matki Bożej Najlepszej Przewodniczki
i za wstawiennictwem św. Wawrzyńca
oraz Innych Naszych Patronów
rychło przybliży czas spokojnego i owocnego posługiwania
wszystkim, którzy będą szukać Waszej obecności i pomocy.
Zdrowia, nowych sił, ciekawych inicjatyw
i wszelkiego Błogosławieństwa Bożego
na zbliżający się sezon turystyczny
życzy Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej
Ks. Kazimierz Bełch Ks. Piotr Bartnik
Ps.
Wszystkich zachęcamy do udziału w dorocznej XXXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przewodników Turystycznych na Jasną Górę w dniach 12-13 marca 2022 r. – szczegóły PTTK Oddział „Ziemia Sanocka” https://pttk.turystyka.net/offer_210_1268.html
oraz udziału w niedzielnym pielgrzymowaniu Podkarpackim Szlakiem św. Jakuba Apostoła VIA REGIA
szczegóły na stronie internetowej Duszpasterstwa: http://turystyka.przemyska.pl.
21 lutego – Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Zaproszenie PTTK Oddziału im. dr. Mieczysława Orłowicza w Przemyślu
10. NIEDZIELNE PIELGRZYMOWANIE – 2022
3 kwietnia – etap I: Medyka – Przemyśl
Warto wiedzieć, że typowe pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba ma charakter indywidualny i odbywa się samotnie lub w kilkuosobowych grupkach; można je rozpoczynać i kończyć w dowolnym czasie i miejscu. Obok niego organizuje się w wybrane niedziele wspólne przejścia określonych odcinków trasy, zwane Niedzielnym Pielgrzymowaniem. Na Podkarpaciu zainicjowano je w 2012 roku. Od tej pory jest ono corocznie realizowane, w tym roku dziesiąty raz, a zatem możemy je uznać za jubileuszowe.
Niedzielnym Pielgrzymowaniem obejmuje się całą podkarpacką trasę św. Jakuba, od Medyki do Pilzna. Trasa ta jest podzielona na dziewięć dziennych etapów. Ich przebieg w tym roku będzie następujący:
etap I z Medyki do Przemyśla – 3 kwietnia,
etap II z Przemyśla do Tuligłów – 15 maja,
etap III z Tuligłów do Jarosławia – 5 czerwca,
etap IV z Jarosławia do Przeworska – 26 czerwca,
etap V z Przeworska do Łańcuta – 17 lipca,
etap VI z Łańcuta do Rzeszowa – 7 sierpnia,
etap VII z Rzeszowa do Góry Ropczyckiej – 28 sierpnia,
etap VIII z Góry Ropczyckiej do Zawady – 11 września,
etap IX z Zawady do Pilzna – 2 października.
Pielgrzymując Podkarpacką Drogą Jakubową, dołóżmy starań, aby stała się ona dla nas w wymiarze duchowym drogą najpiękniejszą, jednoczącą nas z Bogiem i pełną radosnych przeżyć. Piękno tej drogi rozjaśniają liczne na niej sanktuaria maryjne, w których możemy przeżyć spotkanie z Matką Jezusa i naszą duchową Matką. Oprócz sanktuariów znajdują się tam kapliczki i krzyże przydrożne, a także wiele zabytków naszych narodowych dziejów i kultury, które mogą nas duchowo ubogacić.
W tym roku na naszą wędrówkę zapraszamy duchowo błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza. On bowiem w bieżącym roku duszpasterskim jest duchowym orędownikiem i przewodnikiem dla całej naszej Archidiecezji. Z tego względu przybliżmy sobie jego postać.
Urodził się 13 lipca 1842 roku w Pruchniku. Po zdaniu matury, w 1863 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 września 1867 r. Jako wikariusz pracował kolejno w: Harcie, parafii katedralnej w Przemyślu, Gaci, Błażowej, a następnie w Seminarium Duchownym w Przemyślu jako profesor homiletyki i teologii pastoralnej. Później wyjeżdża do Włoch, spotyka się tam ze św. Janem Bosko i wstępuje do Zgromadzenia Księży Salezjanów. Z powodów zdrowotnych, za zgodą przełożonych, wraca do Polski i obejmuje parafię w Miejscu Piastowym. Od początku roztacza opiekę nad dziećmi biednymi i opuszczonymi, tworząc Zakłady Wychowawcze. Do prowadzenia tego dzieła powołuje nowe Rodziny Zakonne pod patronatem Świętego Michała Archanioła: Zgromadzenie Księży i Zgromadzenie Sióstr, których charyzmat streszcza się w dwóch zasadach: „Któż jak Bóg” oraz „Powściągliwość i praca”.
Ks. Markiewicz odszedł z tej ziemi po nagrodę do Pana 29 stycznia 1912 roku, w wieku 70 lat. Doczesne jego szczątki spoczywają w sarkofagu w kościele Księży Michalitów w Miejscu Piastowym. Założone przezeń Zgromadzenia otrzymały aprobatę kościelną dopiero po jego śmierci: męskie – 29 września 1921 roku, żeńskie – 21 sierpnia 1928 roku.
Proces beatyfikacyjny ks. Bronisława Markiewicza rozpoczęto 16 stycznia 1958 roku, w 1994 roku został ogłoszony dekret o heroiczności jego cnót, zaś sama beatyfikacja odbyła się w Warszawie, w dniu 19 czerwca 2005 roku, w czasie uroczystej Mszy św. wieńczącej obchody Krajowego Kongresu Eucharystycznego.
Przed nami pierwszy etap niedzielnego pielgrzymowania. Rozpocznie się on Mszą św. w kościele parafialnym w Medyce dnia 3 kwietnia o godz. 7.30. W tymże kościele są przechowywane i czczone relikwie św. Jakuba Apostoła. Po zakończeniu Mszy św. i uczczeniu relikwii pielgrzymi są zapraszani przez ks. Proboszcza i gościnnych medyckich parafian na śniadanie. Od przejścia granicznego w Medyce Droga św. Jakuba biegnie szlakiem fortecznym do Przemyśla.
ks. Kazimierz Bełch