SZLAK ŚW. JAKUBA, VII ETAP NIEDZIELNEGO PIELGRZYMOWANIA – 29 SIERPNIA 2021

NIEDZIELNE PIELGRZYMOWANIE 

Rzeszów – Góra Ropczycka

Siódmy etap niedzielnego pielgrzymowania odbędzie się w dniu 29 sierpnia. Rozpocznie się Mszą św. w Rzeszowie, w kościele Świętego Krzyża o godz. 6.30. Śniadanie dla pielgrzymów przygotowują Małgorzata i Stanisław Dąbkowie.

Z centrum Rzeszowa Szlak św. Jakuba prowadzi obok kościoła Chrystusa Króla, a następnie koło kościoła bł. Karoliny, po czym schodzi w lewo na drogi gruntowe do osiedla Pustki i dalej do wsi Kielanówka.

W Kielanówce od skrzyżowania przy XIX-wiecznej kapliczce Matki Bożej  szlak kieruje się do wsi Bzianka. Pielgrzymi nawiedzają tam kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Kolbe. Z Bzianki Szlak Jakubowy wychodzi na wierzchowinę Pogórza Rzeszowskiego. Pielgrzymi przemierzają go, idąc drogą gruntową wśród pól, z dala od zabudowań; podziwiają zmieniające się krajobrazy – co nastraja do modlitwy uwielbienia i dziękczynienia Bogu za Jego dary. Do modlitwy wzywają także mijane na trasie przydrożne krzyże i kapliczki. Po dłuższym marszu wierzchowiną szlak sprowadza pielgrzymów w dolinę do wsi Iwierzyce, by po przejściu jej w poprzek wyprowadzić ich na kolejne wzgórze nad wsią Sielec. Znajduje się tam kilkunastometrowy, metalowy Krzyż Milenijny, wzniesiony w 2000 roku. Wokół tego Krzyża są stacje drogi krzyżowej. Jest to wspaniałe miejsce do modlitwy. To jakby Góra Tabor z Ziemi Świętej. Chciałoby się powtórzyć za św. Piotrem: „Dobrze, że tu jesteśmy”. Św. Piotr chciał na Taborze postawić namioty i pozostać. My tego uczynić nie możemy, bo jesteśmy pielgrzymami. Ale po modlitwie możemy się chwilę zatrzymać: odpocząć na ustawionych za Krzyżem ławkach i porozglądać się wokoło, jest to bowiem wspaniałe miejsce widokowe.

Od Krzyża Milenijnego szlak prowadzi drogą gruntową w dolinę do wsi Zagorzyce. W Zagorzycach Dolnych przechodzi obok XIX-wiecznej murowanej kapliczki św. Jakuba. W jej wnętrzu znajduje się polichromowana rzeźba Apostoła, podtrzymującego kij pielgrzymi i topór, jako narzędzie swej śmierci. Z Zagorzyc szlak wiedzie do Góry Ropczyckiej, a ściślej, ku następnemu wzgórzu, na którego szczycie widnieje kościół parafialny św. Jakuba. Parafia istnieje tam od 1355 r. Obecny kościół, zbudowany w latach 1948-1954, jest już czwartą z kolei świątynią. W niszy jego ściany frontowej znajduje się kamienna rzeźba św. Jakuba Starszego z narzędziem jego śmierci – toporem. Wewnątrz kościoła jeden z witraży przedstawia Apostoła, również z toporem, na tle tejże świątyni. Także w prezbiterium jest umieszczony na ścianie XIX-wieczny olejny obraz św. Jakuba z toporem. Obok kościoła, w domu parafialnym, funkcjonuje hospicjum dla pielgrzymów podążających Jakubową Drogą.

ks. Kazimierz Bełch