NIEDZIELNE PIELGRZYMOWANIE
Przeworsk – Łańcut
Piąty etap niedzielnego pielgrzymowania odbędzie się w dniu 18 lipca 2021 r. Na szlak wyjdziemy z Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku o godz. 6:00. Msza Święta będzie w Parafii św. Marii Magdaleny w Nowosielcach o godz. 14:00. Nasze pielgrzymowanie wpisuje się w V Euroregionalne Dni Jalubowe,
Parafia pw. Ducha Świętego w Przeworsku była erygowana w 1393 roku przy kościele pw. św. Katarzyny, wybudowanym w 1387 r. Duszpasterstwo i prowadzenie parafii przyjęli od początku bożogrobcy. Oni to w latach 1430-1473 zbudowali obecny murowany kościół i klasztor, które ufundował Jan Spytek z Tarnowa. W kościele od strony północnej znajduje się kaplica Bożego Grobu, wykonana w 1718 r. na wzór grobu jerozolimskiego. W 1846 r. zmarł ostatni bożogrobiec w Przeworsku. Duszpasterstwo przejęli księża diecezjalni, którzy w ostatnich dziesiątkach lat przeprowadzili konserwację kaplicy Bożego Grobu i wielkiego ołtarza. W 1982 r. kościół ten został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Przy sanktuarium Grobu Chrystusa działa Bractwo św. Jakuba Apostoła. Integralną częścią kompleksu jest nadal średniowieczny klasztor bożogrobców, pełniący funkcję plebanii.
Po opuszczeniu centrum Przeworska Droga św. Jakuba schodzi z głównej szosy w lewo i dalej biegnie równolegle do niej starym traktem, który do dziś zachował nazwę Traktu Królewskiego. Następnie skręca ponownie w lewo i przez las dochodzi do wsi Nowosielce. Tam możemy nawiedzić zabytkowy drewniany kościół św. Marii Magdaleny z XVI wieku, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej (Trasa nr 8: Rzeszowsko-Jarosławska), oraz wyjść na kopiec Michała Pyrza, pamiątkę bohaterskiej i skutecznej obrony wsi i kościoła przed Tatarami w 1624 r. Z Nowosielec szlak prowadzi w kierunku zachodnim. Po kilku kilometrach dochodzimy do tzw. Świętego Jeziora, położonego nie gdzieś w dolinie, jak to zwykle bywa, ale na wyniosłym płaskowyżu. Jego powstanie usiłują uzasadnić rozliczne legendy.
Idąc dalej dochodzimy do wsi Kosina. Tam możemy nawiedzić filialny kościół św. Sebastiana Męczennika, zbudowany w 1708 r., leżący również na Szlaku Architektury Drewnianej. Nieco za kościołem przechodzimy obok domu bł. Achillesa, franciszkanina, męczennika, który, będąc proboszczem na wschodnich terenach dawnej Polski, dobrowolnie dołączył do aresztowanych przez gestapo swoich parafian i po okrutnych torturach został w dniu 19 lipca 1943 r. zamordowany.
Następnie Droga św. Jakuba prowadzi do wsi Sonina, a stamtąd drogą asfaltową do Łańcuta. Na skraju tego miasta znajduje się nowo zbudowany kościół pw. św. Michała Archanioła. Idąc dalej, przekraczamy obwodnicę miasta, przechodzimy wzdłuż ogrodzenia Zamku, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich, a następnie przez Rynek dochodzimy do kościoła farnego pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pierwszy kościół w Łańcucie zbudowano w połowie XIV wieku. Wtedy też erygowano parafię. Obecna świątynia została zbudowana w 1488 roku z fundacji Pileckich. Była ona kilkakrotnie przebudowywana, wskutek czego posiada elementy neoromańskie i neogotyckie. Jej wystrój zawiera wiele zabytkowych dzieł sztuki. Kościół ten jest sanktuarium maryjnym. W bocznym ołtarzu znajduje się otoczony czcią obraz Matki Bożej Szkaplerznej z 1670 r., będący kopią wizerunku Matki Bożej Piaskowej z Krakowa. Został on ukoronowany w 1992 r. Warto na zakończenie trudu dziennego pielgrzymowania przed tym Wizerunkiem się zatrzymać, wyciszyć i odpocząć. Potem można by jeszcze zejść do podziemi kościoła i zwiedzić kryptę rodową Potockich.
Więcej informacji na temat Podkarpackiej Drogi św. Jakuba można znaleźć na: http://viaregia.podkarpacie.eu/ Kazimierz Bełch