SZLAK ŚW. JAKUBA, VI ETAP NIEDZIELNEGO PIELGRZYMOWANIA – 8 SIERPNIA 2021

NIEDZIELNE PIELGRZYMOWANIE

Łańcut – Rzeszów

Szósty etap niedzielnego pielgrzymowania odbędzie się w dniu 8 sierpnia. Pielgrzymi zgromadzą się na drodze poniżej kościoła farnego w Łańcucie. Stamtąd o godz. 7.30 wyruszą do Krzemienicy.

Przy drodze schodzącej ze wzniesienia do wsi napotkają XIX-wieczną figurę św. Jakuba i studnię, zwana „studnią św. Jakuba na górce”. W samym zaś centrum Krzemienicy stoi drewniany kościół pod wezwaniem św. Jakuba, obok wolno stojąca dzwonnica i budynek dawnej kostnicy. Cały ten zabytkowy zespół jest otoczony drewnianym ogrodzeniem z bramką wejściową. W głównym ołtarzu kościoła znajduje się XVIII-wieczny obraz olejny przedstawiający św. Jakuba, patrona świątyni. Kościół ten pełnił funkcje świątyni parafialnej przez kilka wieków do roku 1975, kiedy to ukończono budowę i poświęcono nowy obszerniejszy kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Od tego czasu kościół św. Jakuba jest świątynią pomocniczą.

Jako pielgrzymi będący w drodze zatrzymamy się w tym Jakubowym Sanktuarium. Będziemy się modlić słowami litanii do św. Jakuba Starszego. W studni św. Jakuba zaopatrzymy się w czysta, zdrową wodę.

Z Krzemienicy Szlak Jakubowy prowadzi do wsi Kraczkowa, na której terenie, oprócz zabytkowego kościoła, znajduje się około 100 różnego typu kapliczek i krzyży przydrożnych, stanowiących ludowe zabytki kultury religijnej. W Kraczkowej zatrzymamy się dłużej. Będziemy tam uczestniczyć o godz. 11.00 w niedzielnej Mszy św., a następnie skorzystamy z posiłku przygotowanego nam przez gościnnych parafian.

Z Kraczkowej Droga Jakubowa wiedzie na wzgórze Marii Magdaleny, zwane potocznie Magdalenką. Stoi tam renesansowy kościół pw. św. Marii Magdaleny, zbudowany w 1713 r. Ufundował go książę Jerzy Lubomirski jako zadośćuczynienie za nieumyślne zastrzelenie człowieka. Ze wzgórza schodzimy w kierunku północno-zachodnim, do dawnej wsi Słocina, która obecnie znajduje się w granicach administracyjnych miasta Rzeszowa. Słocina słynie z kultu św. Rocha. Pierwotnie (od XVII wieku) miejscem kultu była kaplica filialna z łaskami słynącym jego wizerunkiem. Obecnie  tytuł sanktuarium św. Rocha posiada kościół parafialny. Św. Roch przedstawiany jest jako pielgrzym. Od św. Rocha zmierzamy do centrum Rzeszowa, przechodzimy przez zabytkowy Rynek, następnie obok kościoła farnego, który zachował gotyckie prezbiterium z XV w. oraz barokowe nawy z XVII w., i dochodzimy do sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP przy klasztorze oo. Bernardynów.

Według kroniki klasztornej dnia 15 sierpnia 1513 r. Maryja objawiła się w Rzeszowie na gruszy w ogrodzie pobożnego mieszczanina Jakuba Ado i poleciła mu, aby na tym miejscu postawiono kościół. Najpierw wybudowano tam kaplicę i umieszczono w niej wyrzeźbioną w lipowym drzewie figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, a w 1531 r. – drewniany kościółek. Gdy sława cudownej figury coraz bardziej się szerzyła, kasztelan sandomierski, Mikołaj Spytek Ligęza, zaczął w 1610 r. budowę obecnego kościoła barokowego i klasztoru, które powierzył oo. Ber­nardynom. W świątyni, poświęconej w 1627 r., figura Maryi z Dzieciątkiem znajduje się w cudownej bocznej kaplicy. Została ona ukoronowana w 1763 r. . Ponowna koronacja odbyła się w 1898 r. Wreszcie w 250. rocznicę pierwszej koronacji, w 2013 roku, nałożono nowe korony. Widomym świadectwem istniejącego nieprzerwanie od XVI wieku kultu Matki Bożej są dwie dużych rozmiarów tablice wotywne, zawieszone w cudownej kaplicy, które na 94 obrazach wraz z odpowiednimi napisami przedstawiają łaski wyświadczone ludziom za wstawiennictwem Matki Bożej. O wiele więcej łask zanotowano w aktach klasztoru.

Więcej informacji na temat Podkarpackiej Drogi św. Jakuba można znaleźć na: http://viaregia.podkarpacie.eu                                                    

Kazimierz Bełch

60 LECIE ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KS. PROF. KAZIMIERZA BEŁCHA – W GÓRACH

Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy

60-lecie kapłaństwa Ks. Prof. Kazimierza Bełcha

Wędrówka na Tarnicę

 Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej zaprasza 1 sierpnia 2021 r. na godz. 10:00 na Mszę Świętą do Kościoła św. Anny w Ustrzykach Górnych i czerwony szlak z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch na Tarnicę.

„Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy!” – to hasło bieżącego roku liturgicznego 2020-2021 wzywa nas do spotykania się z Chrystusem Eucharystycznym na Mszy Świętej – do uwielbienia Pana Boga, dziękczynienia i błagania.

Będziemy Panu Bogu dziękować, że jest wśród nas Ks. Prof. Kazimierz Bełch, który w latach 80-tych XX w. współtworzył pielgrzymki piesze z Rzeszowa i Przemyśla na Jasną Górę, wieloletni pielgrzym i duszpasterz turystów Archidiecezji Przemyskiej, a w czerwcu br. obchodził jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich, jest jak zawsze w dobrej kondycji i wybierze się razem z nami do Krzyża Papieskiego na szczycie.

Po pandemicznych przeszkodach i później niż zwykle chcemy oficjalnie rozpocząć sezon turystyczny i prosić w intencji Księdza Profesora, całego Duszpasterstwa Turystycznego, przewodników, goprowców, pilotów wycieczek, organizatorów turystyki zbiorowej i turystów.

Ciesząc się z kolejnych etapów wycieczek górskich, pamiętamy, że celem naszej wędrówki przez ziemię jest spotkanie z Panem Bogiem i osiągnięcie świętości.

Wyjście na szlak górski wymaga to od uczestników – bardzo dobrej kondycji fizycznej, odpowiedniego obuwia i ubioru chroniącego od wiatru i deszczu. Trzeba zabrać ze sobą wyżywienie i napoje na cały dzień. Każdy uczestnik bierze udział w wyprawie na własną odpowiedzialność.

Będziemy wędrowali ścieżkami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, co wymaga od nas przestrzegania regulaminu BdPN i zakupu biletów. Bilety wstępu kupujemy we własnym zakresie (normalny 8 zł, ulgowy 4 zł). Regulamin i szczegóły dotyczące opłat są na stronie internetowej https://www.bdpn.pl/ w zakładce „Turystyka” w menu z lewej strony.

Magdalena Święcka

Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej

SZLAK ŚW. JAKUBA, V ETAP NIEDZIELNEGO PIELGRZYMOWANIA – 18 LIPCA 2021

NIEDZIELNE PIELGRZYMOWANIE

Przeworsk – Łańcut

Piąty etap niedzielnego pielgrzymowania odbędzie się w dniu 18 lipca 2021 r. Na szlak wyjdziemy z Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku o godz. 6:00. Msza Święta będzie w Parafii św. Marii Magdaleny w Nowosielcach o godz. 14:00. Nasze pielgrzymowanie wpisuje się w V Euroregionalne Dni Jalubowe,

Parafia pw. Ducha Świętego w Przeworsku była erygowana w 1393 roku przy kościele pw. św. Katarzyny, wybudowanym w 1387 r. Duszpasterstwo i prowadzenie parafii przyjęli od początku bożogrobcy. Oni to w latach 1430-1473 zbudowali obecny murowany kościół i klasztor, które ufundował Jan Spytek z Tarnowa. W kościele od strony północnej znajduje się kaplica Bożego Grobu, wykonana w 1718 r. na wzór grobu jerozolimskiego. W 1846 r. zmarł ostatni bożogrobiec w Przeworsku. Duszpasterstwo przejęli księża diecezjalni, którzy w ostatnich dziesiątkach lat przeprowadzili konserwację kaplicy Bożego Grobu i wielkiego ołtarza. W 1982 r. kościół ten został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Przy sanktuarium Grobu Chrystusa działa Bractwo św. Jakuba Apostoła. Integralną częścią kompleksu jest nadal średniowieczny klasztor bożogrobców, pełniący funkcję plebanii.

Po opuszczeniu centrum Przeworska Droga św. Jakuba schodzi z głównej szosy w lewo i dalej biegnie równolegle do niej starym traktem, który do dziś zachował nazwę Traktu Królewskiego. Następnie skręca ponownie w lewo i przez las dochodzi do wsi Nowosielce. Tam możemy nawiedzić zabytkowy drewniany kościół św. Marii Magdaleny z XVI wieku, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej (Trasa nr 8: Rzeszowsko-Jarosławska), oraz wyjść na kopiec Michała Pyrza, pamiątkę bohaterskiej i skutecznej obrony wsi i kościoła przed Tatarami w 1624 r. Z Nowosielec szlak prowadzi w kierunku zachodnim. Po kilku kilometrach dochodzimy do tzw. Świętego Jeziora, położonego nie gdzieś w dolinie, jak to zwykle bywa, ale na wyniosłym płaskowyżu. Jego powstanie usiłują uzasadnić rozliczne legendy.

Idąc dalej dochodzimy do wsi Kosina. Tam możemy nawiedzić filialny kościół św. Sebastiana Męczennika, zbudowany w 1708 r., leżący również na Szlaku Architektury Drewnianej. Nieco za kościołem przechodzimy obok domu bł. Achillesa, franciszkanina, męczennika, który, będąc proboszczem na wschodnich terenach dawnej Polski, dobrowolnie dołączył do aresztowanych przez gestapo swoich parafian i po okrutnych torturach został w dniu 19 lipca 1943 r. zamordowany.

Następnie Droga św. Jakuba prowadzi do wsi Sonina, a stamtąd drogą asfaltową do Łańcuta. Na skraju tego miasta znajduje się nowo zbudowany kościół pw. św. Michała Archanioła. Idąc dalej, przekraczamy obwodnicę miasta, przechodzimy wzdłuż ogrodzenia Zamku, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich, a następnie przez Rynek dochodzimy do kościoła farnego pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pierwszy kościół w Łańcucie zbudowano w połowie XIV wieku. Wtedy też erygowano parafię. Obecna świątynia została zbudowana w 1488 roku z fundacji Pileckich. Była ona kilkakrotnie przebudowywana, wskutek czego posiada elementy neoromańskie i neogotyckie. Jej wystrój zawiera wiele zabytkowych dzieł sztuki. Kościół ten jest sanktuarium maryjnym. W bocznym ołtarzu znajduje się otoczony czcią obraz Matki Bożej Szkaplerznej z 1670 r., będący kopią wizerunku Matki Bożej Piaskowej z Krakowa. Został on ukoronowany w 1992 r. Warto na zakończenie trudu dziennego pielgrzymowania przed tym Wizerunkiem się zatrzymać, wyciszyć i odpocząć. Potem można by jeszcze zejść do podziemi kościoła i zwiedzić kryptę rodową Potockich.

Więcej informacji na temat Podkarpackiej Drogi św. Jakuba można znaleźć na: http://viaregia.podkarpacie.eu/ Kazimierz Bełch

WY JESTEŚCIE SOLĄ ZIEMI

„Trzeba nauczyć się patrzeć na świat stworzony oczyma czystymi i pełnymi zdumienia” 
(Orędzie na Światowy Dzień Turystyki w 2002 r.)

WY JESTEŚCIE SOLĄ ZIEMI

Określenie: „Być solą ziemi” – wskazuje drogę duchowego wysiłku. Metafora soli, zawarta w Piśmie Świętym, oznacza, że chrześcijanie powinni z jednej strony zachowywać osobistą czystość i nieskażoność, a z drugiej wpływać na świat w celu zachowania go od zepsucia. Ta misja chrześcijan jest niezbędna i niezastąpiona, na co wskazuje Jezus w pytaniu retorycznym: „… jeśli sól zwietrzeje, czymże ją posolić?” (Mt 5, 13).   

Trzeba byśmy byli solą ziemi nie tylko w okresie pracy zawodowej czy szkolnej nauki, ale także w czasie dłuższego odpoczynku, jakim są wakacje i urlopy. Czas odpoczynku nie musi być mniej wartościowy od czasu pracy; on również jest wkalkulowany w Bożą  ekonomię zbawienia. Warto tutaj sobie uświadomić, że odpoczynek jest nie tylko uprawnieniem, ale i obowiązkiem. Jak uczy św. Jan Paweł II, „człowiek powinien naśladować Boga zarówno pracując, jak i odpoczywając – skoro Bóg sam zechciał przedstawić mu swoje stwórcze działanie pod postacią pracy i odpoczynku” (enc. Laborem exercens).

Jeżeli chcemy z pożytkiem przeżywać czas wakacji czy urlopu, powinniśmy go dokładnie i ze starannością zaplanować i odpowiednio zorganizować. Urlop należałoby spędzać we wspólnocie całej rodziny dla wzmocnienia więzi między rodzicami i dziećmi. Wspólnotę tę można doraźnie poszerzać o dalszych krewnych i przyjaciół.

W czasie urlopu i wakacji, spędzanych czy to w domu, czy poza nim, nie może zabraknąć różnych form intelektualnego i fizycznego wysiłku. Służy on bowiem podtrzymaniu sił fizycznych i duchowych oraz rozwojowi własnej osobowości.

Wśród form aktywnego odpoczynku godną zalecenia jest turystyka. Do jej uprawiania nie trzeba daleko wyjeżdżać. Znakomicie nadają się do tego tereny naszych Bieszczadów i Pogórza.

Warto też przeznaczyć część wakacji czy urlopu na intensywniejsze pogłębianie życia religijnego. Służy temu celowi corocznie organizowana piesza pielgrzymka na Jasną Górę (4-15 lipca), łącząca element wysiłku fizycznego z religijną formacją. Należałoby również włączyć się w obchód Jubileuszowego Roku Jakubowego; pielgrzymować do Korczowej na uroczystości odpustowe w dniu 25 lipca. Natomiast w dniu 1 sierpnia wczesnym rankiem wyjeżdżamy do Ustrzyk Górnych. Tam będzie formalne otwarcie sezonu turystycznego. Po Mszy św. wyruszymy na szczyt Tarnicy. Po zejściu w dół wspólnie zaplanujemy następne tegoroczne wędrówki.  Zapraszam do włączenia się w nasze plany. Tel. 728 356 441.

Przeżywany w ten sposób czas urlopów i wakacji wzmocni nasze siły fizyczne i duchowe, da wiele radosnych przeżyć i duchowo ubogaci. Nasza duchowa sól nie tylko nie utraci swej wartości, ale nawet nabierze większej mocy. 

Ks. Kazimierz Bełch