SZLAK ŚW. JAKUBA, IV ETAP NIEDZIELNEGO PIELGRZYMOWANIA – 27 CZERWCA 2021

NIEDZIELNE PIELGRZYMOWANIE

Jarosław – Przeworsk

Czwarty etap niedzielnego pielgrzymowania odbędzie się w dniu 27 czerwca. Rozpocznie się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej przy klasztorze oo. Dominikanów w Jarosławiu o godz. 8.00.

Początki kultu Matki Bożej Bolesnej sięgają roku 1381, kiedy to pasterze, szukający bydła w lesie k. Jarosławia, zobaczyli na drzewie Maryję trzymającą zdjęte z krzyża ciało Jezusa.  Na tym miejscu mieszkańcy Jarosławia wybudowali drewnianą kaplicę, w której umieszczono figurę przedstawiającą to objawienie. Gdy kaplica została zniszczona przez Tatarów, wybudowano na jej miejscu, w 1421 roku, kościół murowany gotycki. W roku 1629 kościół ten został przekazany jezuitom, którzy go gruntownie przebudowali w stylu renesansowym oraz wybudowali przy nim kolegium. W la­tach 1698-1713 kościół, wraz z zespołem klasztornym, został ponownie gruntownie przebudowany i powiększony. Wtedy otrzymał obecny, barokowy kształt. Po zniesieniu w roku 1773 zgromadzenia Jezuitów, władze austriackie w 1777 r. przekazały kościół oo. Dominikanom. W okresie od XVII do XIX wieku wnętrze tego kościoła zostało bogato uposażone. Całość zespołu klasztornego otoczono w roku 1760 murem obronnym. W 1966 r. kościół uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Figura Matki Bożej Bolesnej, uznana za cudowną w roku 1636, została ukoronowana w 1755 roku. Jest ona umiejscowiona w nastawie ołtarza głównego. Cenny jest także ołtarz relikwii, znajdujący się w transepcie po prawej stronie, zawierający prawie 200 relikwii świętych i błogosławionych. Pielgrzymów jakubowych szczególnie interesuje polichromia na filarze południowym nawy głównej, przedstawiająca św. Jakuba w stroju pielgrzymim i z należnymi atrybutami. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu jest szeroko znane i licznie nawiedzane przez pielgrzymów.

Z Jarosławia szlak jakubowy zmierza w kierunku południowo-zachodnim i południowym, w przeważającej części drogami gruntowymi, do Cieszacina Wielkiego. W Cieszacinie szlak jakubowy zmienia orientację na zachodnią, w kierunku Przeworska, i biegnie z dala od ruchliwych szos, przeważnie polnymi drogami. Do miasta wkracza od strony południowo-wschodniej.

Przeworsk w XVI wieku był włączony w potężny system fortyfikacyjny celem obrony przed przewidywaną inwazją Tatarów. Znaczącym elementem tego systemu obronnego był kościół i klasztor oo. Bernardynów. Ufundował je w 1461 r. właściciel Jarosławia i Przeworska, Rafał z Tarnowa, marszałek wielki koronny. Mając charakter obronny, klasztor już w 1498 roku odparł najazd tatarsko-wołoski. Wewnętrzny wystrój świątyni zawiera dzieła zarówno gotyckie, barokowe, jak i renesansowe. Cennym świadectwem przeszłości jest odkryta zabytkowa polichromia z XV wieku. W klasztorze zaś na uwagę zasługuje zwłaszcza gotycka XV-wieczna polichromia stacji Drogi Krzyżowej. Kościół klasztorny jest obecnie także kościołem parafialnym. Parafię erygowano tu w 1971 r., jej terytorium wydzielono z parafii farnej.

Od klasztoru szlak jakubowy prowadzi przez Rynek do kościoła farnego, czyli do Bazyliki Kolegiackiej pw. Ducha Świętego, która jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckich Podkarpacia.

Więcej informacji na temat Podkarpackiej Drogi św. Jakuba można znaleźć na: www.viaregia.pokarpacie.eu

ks. Kazimierz Bełch