19 stycznia – wspomnienie liturgiczne św. Józefa Sebastiana Pelczara – Biskupa Przemyskiego 1900-1924

Józef urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie koło Krosna, w rodzinie Wojciecha i Marianny, średniozamożnych rolników. Jeszcze przed urodzeniem został ofiarowany Najświętszej Maryi Pannie przez swoją pobożną matkę. Ochrzczony został w dwa dni po urodzeniu. Wzrastał w głęboko religijnej atmosferze. Od szóstego roku życia był ministrantem w kościele parafialnym. Po ukończeniu szkoły w Korczynie kontynuował naukę w Rzeszowie. Zdał egzamin dojrzałości w 1860 roku i wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. 17 lipca 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie. Podjął pracę jako wikariusz w Samborze. W 1865 r. został skierowany na studia w Kolegium Polskim w Rzymie, na których uzyskał doktoraty z teologii i prawa kanonicznego. Oddawał się w tym czasie głębokiemu życiu wewnętrznemu i zgłębiał dzieła ascetyków. Zaowocowało to jego pracą zatytułowaną Życie duchowe, czyli doskonałość chrześcijańska. Przez dziesiątki lat służyła ona zarówno kapłanom, jak i osobom świeckim.
Po powrocie do kraju w październiku 1869 r. został wykładowcą teologii pastoralnej i prawa kościelnego w seminarium przemyskim, a w latach 1877-1899 był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok zajęć uniwersyteckich był również znakomitym kaznodzieją, zajmował się też działalnością kościelno-społeczną. Odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Serca Bożego i Najświętszej Maryi Panny, czemu dawał wyraz w swej bogatej pracy pisarskiej i kaznodziejskiej. Podczas pobytu w Krakowie blisko związany był z franciszkanami konwentualnymi, mieszkał przez siedem lat w klasztorze przy ul. Franciszkańskiej. Wówczas wstąpił do III Zakonu św. Franciszka, a profesję zakonną złożył w Asyżu, przy grobie Biedaczyny.
W trosce o najbardziej potrzebujących oraz o rozszerzenie Królestwa Serca Bożego w świecie założył w Krakowie w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanek).

więcej: https://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/01-19a.php3

Myśli św. Józefa Sebastiana Pelczara

„Służyć Bogu – oto zadanie naszego życia. Zadanie najważniejsze, wobec którego wszystko inne jest niczym. Praca, która nie ma na celu wieczności, znuży człowieka i nie da mu prawdziwego szczęścia. Nauka bez wiary nie rozwiąże mu ostatecznej zagadki życia, odurzy go dumą i zamiast oświecić – pogrąży w większą jeszcze ciemność. Wszelka miłość, która nie pochodzi od Boga i do Boga nie zdąża, nie zaspokoi duszy nieśmiertelnej, której Bóg wlał pragnienie nieskończone.”

„Było gorącym moim pragnieniem służyć Bogu także piórem i podzielić się tym, co jako kapłan i biskup poznałem, i czego jako profesor w Przemyślu i Krakowie uczyłem, aby w ten sposób zużytkować dary wzięte od Boga i nawet po śmierci być ludziom użytecznym.”

 

2021 rok św. Jakuba Apostoła

1 stycznia 2021 roku rozpocznie się Jubileuszowy Rok Jakubowy, który również w Polsce zainspirował wielu pielgrzymów i duszpasterzy do podjęcia konkretnego programu duszpasterskiego.

Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych. Mogą go uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, od dnia 31 grudnia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku, nawiedzą w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła.

W Polsce mamy ponad 6000 km Dróg, przy których znajduje się ponad 80 kościołów parafialnych pw. św. Jakuba, ale tylko połowa z nich jest zaangażowana w duszpasterstwo pielgrzymów na Camino, stąd nie wszystkie znalazły się na liście kościołów stacyjnych.

Kościoły stacyjne w Polsce: https://camino.net.pl/rok-swiety-2021/rok-swiety-kompostelianski-2021/

Szlaki św. Jakuba w Polsce https://camino.net.pl/droga-w-polsce/

VIA REGIA – DROGA KRÓLEWSKA – Podkarpacki szlak św. Jakuba https://camino.net.pl/droga-w-polsce/via-regia/

ŻYCZMY SOBIE BŁOGOSŁAWIEŃSTWA BOŻEGO

Z WIARĄ I UFNOŚCIĄ ZAWIERZAJMY SIĘ OPATRZNOŚCI BOŻEJ.

Niech Bóg Ojciec, Jezus Chrystus i Duch Święty – prowadzą nas, czuwają nad nami i naszymi rodzinami w nowym roku 2021.

Maryję Matkę Nowego Życia z Sanktuarium w Zagórzu prośmy o DAR NOWEGO ŻYCIA bez pandemii i powrót na beskidzkie szlaki.

W modlitwie pamiętajmy o sobie nawzajem, szczególnie o pracownikach oddziałów PTTK i wszystkich związanych zawodowo z działalnością turystyczną, hotelarską i gastronomiczną.

W niedzielę i na co dzień starajmy się wypełniać hasło bieżącego roku liturgicznego „ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZRZY” i w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej.

Pozdrawiajmy się słowami „Życzę ci Błogosławieństwa Bożego”, „Niech cię Pan Bóg strzeże”, „Zostań z Bogiem”, „Życzę ci Obfitości Łask Bożych” – życzmy sobie dobrze i pomnażajmy dobro.