Miesiąc: wrzesień 2019
WSTAŃCIE! zakończenie sezonu turystycznego
WSTAŃCIE!
XIX Dzień Papieski na bieszczadzkich stokach
Tegoroczny Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem: Wstańcie, chodźmy! Hasło przywołuje słowa Jezusa Chrystusa skierowane do Apostołów w bardzo trudnych okolicznościach: już po Ostatniej Wieczerzy i modlitwie w Ogrodzie Oliwnym, tuż przed pojmaniem, procesem sądowym i męką Jezusową (Mk 14, 42). Św. Jan Paweł II napisał książkę pod tym samym tytułem: Wstańcie, chodźmy! Wstęp do tej książki zakończył słowami: „Ze spojrzeniem utkwionym w Chrystusie, umocnieni nadzieją, która zawieść nie może, kroczmy razem drogami nowego tysiąclecia: «Wstańcie, chodźmy!»”. Treść książki i czas, w którym będziemy przeżywać XIX Dzień Papieski zachęcają, by w naszej refleksji zatrzymać się nad Pierwszą Pielgrzymką św. Jana Pawła II do Ojczyzny (2-10 czerwca 1979 roku) i nad posługą Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W tym roku mija 40 lat od Pierwszej Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny. Trzeba podkreślić, że była to pierwsza w całej historii Polski wizyta Papieża w naszej Ojczyźnie i zarazem bardzo doniosła w skutkach. Papież rozbudził ducha w naszym gnębionym przez komunistów narodzie. Opadły okowy lęku. Wkrótce został odrzucony i runął bezbożny komunizm. Dzień Papieski i przygotowania do niego będą doskonałą okazją dla nas wszystkich do zapoznania się lub przypomnienia bogactwa nauczania papieskiego z tej pielgrzymki. W odniesieniu do hasła XIX Dnia Papieskiego możemy powiedzieć, że Pierwsza Pielgrzymka do Polski św. Jana Pawła II stanowi przykład dobrej, odważnej i konsekwentnie realizowanej właściwej odpowiedzi, jaką człowiek może dać na Chrystusowe wezwanie: Wstańcie, chodźmy!
Przykład równie dobrej i konsekwentnej odpowiedzi na to samo wezwanie Jezusa dał Kardynał Stefan Wyszyński, słusznie nazwany Prymasem Tysiąclecia. Przez ponad 30 lat niósł on odpowiedzialność za losy Polski w postawie mądrej odwagi i bezkompromisowości. Trzeba nam wracać także do jego nauczania, abyśmy osobiście mogli godnie odpowiedzieć na wezwanie Jezusa: Wstańcie, chodźmy! Bowiem to wezwanie odnosi się do każdego z nas. W ostatnim rozdziale książki Wstańcie, chodźmy! św. Jan Paweł II mówi o powołaniu każdego człowieka. Pisze: „Wiara, odpowiedzialność i odwaga każdego z nas zostaje w ten sposób wpisana w tajemnicę wypełnienia Bożego planu. Wiara, odpowiedzialność i odwaga każdego z nas okazuje się potrzebna, by mógł się w całej okazałości ukazać dar Chrystusa dla świata” (s. 161).
Dzień Papieski będzie obchodzony w całym kraju, jak zwykle w drugą niedzielę października. Ze względu na wyznaczone na ten dzień wybory do Parlamentu miłośnicy gór wyjadą do Bieszczad w następną niedzielę, tj. 20 października, którą przeżywa się w Kościele jako niedzielę misyjną. Jest to okoliczność dla nas sprzyjająca. Będziemy nie tylko modlić się za misje i misjonarzy, ale osobiście włączymy się w dzieło misyjne. Biorąc na serio wezwanie Chrystusa: „Wstańcie, Chodźmy!” i włączając się w prowadzone na trasie modlitwy – damy świadectwo naszej wiary i miłości, czyli to, co jest najistotniejsze w pracy misyjnej.
Program wyprawy w Bieszczady będzie następujący: w niedzielę 20 października przyjeżdżamy do Ustrzyk Górnych przed godz. 7.45. Tam w kościele parafialnym o godz. 7.45 będziemy uczestniczyć w parafialnej Mszy św., a po jej zakończeniu podjedziemy na Przełęcz Wyżniańską, skąd wyruszymy pieszo przez Małą i Wielką Rawkę na Krzemieniec (Kremenaros), gdzie zbiegają się granice trzech państw. Po odpoczynku rozpoczniemy, zaproponowaną na kilka kolejnych lat, wędrówkę szlakiem granicznym polsko-słowackim. Po kilku godzinach marszu zejdziemy ze szlaku w kierunku Moczarnego, gdzie nastąpi zakończenie spotkania. Na trasie będziemy odprawiać Drogę Krzyżową, różaniec i inne modlitwy. Dzień ten będzie miał charakter modlitewnego zakończenia letniego sezonu turystycznego. Przypominam, że każdy uczestnik bierze udział w tej górskiej wyprawie na własną odpowiedzialność.
Dojazd do Ustrzyk Górnych i na Przełęcz Wyżniańską oraz powrót przy większej liczbie zgłoszeń, zbiorowo wynajętym autokarem lub busem, a w przypadku niewielu zgłoszeń – indywidualnie. W Przemyślu zgłoszenia przyjmuje do 14 października ks. Kazimierz Bełch, ul. Zamkowa 5, tel. 16 678 80 26, tel. kom. 604 269 761. Wyjazd autokarem z Przemyśla nastąpi 20 października o godz. 5.45. W innych ośrodkach miejskich, w przypadku większej liczby zgłoszeń, proszę miejscowych duszpasterzy o zorganizowanie zbiorowego wyjazdu.
Ks. Kazimierz Bełch