WĘDRÓWKI CZERWCOWE

Przed wyruszeniem w drogę warto zwrócić uwagę na nauczanie Kościoła dotyczące turystyki: „Uprawiający turystykę chrześcijanin jest zaproszony w szczególny sposób do dziękczynienia za doświadczony na nowo dar stworzenia, w którym odzwierciedla się piękno Stwórcy; za dar wielkanocnej wolności, która uzdalnia go w Jezusie Chrystusie do solidarności ze wszystkimi braćmi i siostrami; za dar święta, w którym Duch Święty wiedzie go do wiecznej ojczyzny, pragnienia serca i celu ziemskiej pielgrzymki. (…) Krótko  mówiąc, człowiek nie powinien ani na moment zapominać, iż całe stworzenie jest darem, które nieustannie mówi doń o dobroci Boga i Stworzyciela. Wewnętrznemu doświadczeniu tego daru przez człowieka, w kontekście jego religijnego życia, towarzyszy medytacja nad stworzeniem. Inspiruje go ona do modlitwy i umacnia jego nadzieję na osiągnięcie obiecanego zbawienia” (Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, Wskazania dla duszpasterstwa turystycznego, nr 14-15).

Uczmy się w podany tu sposób kształtować nasze wędrowanie. Przeżywajmy je zawsze w duchu dziękczynienia Bogu za Jego dary i w atmosferze świętowania. Wówczas nie tylko pogłębimy naszą więź z Bogiem, ale także wyciszymy się wewnętrznie, odreagujemy niepożądane emocje i psychicznie wypoczniemy, nawet mimo dużego wysiłku fizycznego w toku pieszej wędrówki.

Godne zalecenia są wędrówki w małych rodzinnych, przyjacielskich czy sąsiedzkich grupach, gdyż umacniają one także więzi międzyludzkie, co będzie ułatwiać, a nawet uprzyjemniać wzajemne kontakty w normalnym czasie pracy i zmagania się z różnymi trudnościami. Zachęca się także do włączania się w organizowane odgórnie wyprawy przez oddziały PTTK, Klub Górski i inne instytucje, a także przez duszpasterzy. Duszpasterstwo turystyczne zaleca m.in. udział w kilku organizowanych wędrówkach w miesiącu czerwcu, mianowicie:

1. Oddział PTTK w Przemyślu organizuje w pierwszą niedzielę czerwca (2 VI) kolejny, XXIX Rajd Pątniczy. Upamiętnia on pielgrzymkę św. Jana Pawła II do relikwii św. Józefa Sebastiana Pelczara w przemyskiej archikatedrze w dniu 2 czerwca 1991 r. Rajd rozpocznie się Mszą św. w Kalwarii Pacławskiej o godz. 9.00. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy przyjmuje Biuro Oddziału przy ul. Waygarta.

2.Bractwo św. Jakuba w Przeworsku organizuje przejście dwóch etapów Podkarpackiej Drogi św. Jakuba: 9 czerwca z Tuligłów do Jarosławia, które rozpocznie się Mszą św. w Tuligłowach o godz. 7.00, oraz 30 czerwca z Jarosławia do Przeworska, które rozpocznie się  Mszą św. w bazylice OO. Dominikanów o godz. 8.00. Bractwo to organizuje również przejście dwóch dziennych etapów Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Olkusza do Piekar Śląskich w dniach 22 i 23 czerwca.

3. Duszpasterstwo Turystyczne organizuje w drugą niedzielę czerwca (9 VI) tradycyjną pielgrzymkę do Krzyża na Kopystańce, upamiętniającego pielgrzymowanie św. Jana Pawła II do Krosna i Dukli w 1997 r. oraz wyniesienie do chwały ołtarzy naszych Patronów: kanonizację Jana z Dukli i Józefa Sebastiana Pelczara i beatyfikację Jana Balickiego. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 14, równocześnie w kościele parafialnym w Rybotyczach i w kościele filialnym w Brylińcach. Na trasie będzie prowadzone nabożeństwo Drogi Światła, a po dojściu na szczyt uroczysta koncelebrowana Msza św.

ks. Kazimierz Bełch

Komunikat o Licencjach

Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej oraz Duszpasterstwo Turystyczne Diecezji Rzeszowskiej informuje wszystkich Uczestników ostatnich szkleń dotyczących uzyskania Licencji do oprowadzania po obiektach sakralnych, że dopiero 23 maja ostatni zainteresowani dosłali swoje zdjęcia.

Drugi krok, to czasochłonna obróbka komputerowa przygotowująca do druku oraz ostateczna konsultacja kształtu Licencji w Zespole Ks. Bp. Krzysztofa Zadarko w dniu 17 czerwca 2019 r., tak by posiadała cechy uniwersalne dla wszystkich diecezji w Polsce, a w końcu wybranie odpowiedniej firmy wykonawczej. To wszystko powoduje, że licencje mogą być gotowe najwcześniej na przełomie czerwca i lipca.

Streszczenie szkoleń, sposób i miejsce odbioru Licencji będą podane w następnym komunikacie.

Z modlitwą i serdecznym pozdrowieniem
Ks. Przemysław Dudek, Ks. Piotr Bartnik

W POSZUKIWANIU PIĘKNA MAJOWEJ PRZYRODY

Miesiąc maj w przyrodzie jawi się jako kobierzec wielobarwnych kwiatów. Toteż zawsze był z radością oczekiwany i przeżywany, o czym świadczą staropolskie przysłowia: „W maju jak w raju”; „Boże daj, Boże daj, aby wiecznie trwał nam maj” (Nowa Księga Przysłów Polskich, t. II).

Rozkwit życia w przyrodzie nie tylko zachwyca, ale czyni nas młodszymi. I pobudza do wyruszenia w drogę, by przeżyć wspaniałą przygodę spotkania z pięknem. Pomocą do rozczytania się w tym pięknie niech nam posłuży List św. Jana Pawła II do młodzieży całego świata. Papież w nim pisze m.in., „iż obcując z przyrodą przyjmujemy w siebie, w nasze ludzkie bytowanie, samą tajemnicę stworzenia, która odsłania się przed nami niesłychanym bogactwem i różnorodnością istnień widzialnych, a równocześnie wciąż zaprasza w stronę tego, co ukryte, co niewidzialne”. Następnie dodaje, że „przyroda jest dana człowiekowi również jako przedmiot podziwu i kontemplacji, jako wielkie zwierciadło świata. Odbija się w nim przymierze Stwórcy ze swoim stworzeniem, którego centrum od początku znajduje się w człowieku, stworzonym wprost na obraz swego Stwórcy”. Św. Jan Paweł II porównuje przyrodę do księgi, pisząc: „Dobrze jest człowiekowi czytać w tej księdze przedziwnej, jaką jest «księga przyrody» szeroko otwarta dla każdego”. W zakończeniu tej tematyki Papież wyraża swoje życzenie i zachętę: „życzę Wam, Młodym, aby wasze wzrastanie w latach i w mądrości dokonywało się przez obcowanie z przyrodą. Miejcie na to czas! Nie żałujcie go! Podejmijcie również trud i wysiłek, jaki to obcowanie niesie z sobą, zwłaszcza gdy pragniemy docierać do rejonów szczególnie eksponowanych [wysokogórskich]. Ten trud jest twórczy, stanowi on zarazem element zdrowego odpoczynku, który jest Wam potrzebny, na równi ze studiami i pracą” (nr 14).

Poczujmy się wszyscy, także osoby w wieku emerytalnym, adresatami tego pięknego listu naszego Wielkiego Rodaka. Wszak nasze wzrastanie w sferze duchowej nie kończy się z przejściem na emeryturę, ale trwa, a nawet intensyfikuje się w wieku podeszłym. Miejmy zatem czas na spotkania z przyrodą. One nie tylko pozwolą nam wypocząć, ale mogą także wielorako ubogacić.

Duszpasterstwo turystyczne zachęca do majowych wędrówek w świat przyrody. Warto je sobie organizować w małych, rodzinnych czy przyjacielskich kręgach. Duszpasterstwo proponuje również udział w większych grupach, odgórnie organizowanych przez różne instytucje. Między innymi zaleca pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba, mianowicie:

  • w niedzielę 12 maja przejście drugiego etapu Podkarpackiej Drogi św. Jakuba z Przemyśla do Tuligłów. Etap ten rozpocznie się Mszą św. w przemyskiej archikatedrze o godz. 7.00.
  • w dniach 18-19 maja dwa etapy na Małopolskiej Drodze św. Jakuba: z Krakowa do Ojcowa (18 V) i z Ojcowa do Olkusza (19 V). Zgłoszenia należy kierować na e-mail: przeworsk@gmail.pl albo telefonicznie pod nr: 727 591 466.

ks. Kazimierz Bełch